Snižování koncentrace radonu
Prevence rakoviny plic
Soulad s normami a vyhláškou
Odpovědnost k obyvatelům
Prevence rakoviny plic
Radon je plyn bez zápachu a barvy. Vzniká přeměnou uranu v zemské kůře a z povrhu se dostává do atmosféry, nebo prostupuje do budov. Radon je druhou nejčastější příčinou vzniku rakoviny plic. Vzhledem k tomu, že ČR patří k územím s vylkým výskytem uranu, není se co divit, že u nás toto téma velmi důležité. Tato problematika je proto upravena řadou vyhlášek a zákonů. Včetně například vyhlášky o měření radonu na pracovištích (viz zde : https://www.radonovyprogram.cz/pracoviste/ ).
Zajímavé informace o vlivu Radonu na zdraví naleznete v tomto videu našeho technologického partnera, společnosti Tesla.
Naštestí existuje efektivní řešení jak měřit koncentraci Radonu a případně i zajistit efektivní nápravu – větrání. Pomocí radonových sond a jednoduchých zařízení pro řízení větrání jsme spolu s naším řešení SARAhub schopni rychle a efektivně řešit ochranu před vysokými koncentracemi radonu i pro vás. I to je jeden ze scénářl, kde technologie na bázi interent věcí (IoT) umí pomoci.
Proč měřit koncentraci Radonu v prostředí?
- Ochrana zdraví lidí – prevence rakoviny plic
- Soulad s vyhláškami (pracoviště, školy/školky, bydlení)
- Znalost situace – základ pro nápravu
- Průběžné měření umožní:
- detekovat zdroje (místa kudy radon proniká)
- zjistit závislost na externích vlivech – teplota,…
- možnost být informován při překročení limitu
- možnost nastavit automatickou reakci – spustit větrání
Jak to funguje?
Krok číslo 1: Osazení prostředí "radonovou sondou"
- Do prostředí budovy se na vhodné místo (místa) umístí bateriová radonová sonda komunikující prostřednictvím vybrané IoT sítě.
- Pro případné automatické zahájení větrání se ke stávající ventilaci, případně doplněnému ventilátoru či rekuperační jednotce, připojí jednoduché IoT ovládací zařízení.
Krok číslo 2: Přenos dat a provoz
- Využívané sondy a ovládací zařízení využívají nezávislé sítě interentu věcí (NB-IoT, LoRaWAN, Sigfox). Není tedy nutné připojovat senzory/ovládání na místní Wi-Fi či LAN síť, případně budovat speciální kabeláž.
- Vhodný typ senzoru/ovládání a přenosu dat pro vás vybereme na základě vašich potřeb a možností.
- Senzor je napájen ze speciálních baterií, které dle typu a četnosti měření vydrží 2 až 10 let.
Krok číslo 3: Aplikace pro měření a reakci při překročení nastavené koncentrace
Data ze sondy jsou pravidelně odesílána do centrální cloudové aplikace (v našem případě SARAhub), kde máte možnost
- Sledovat aktuální i historické hodnoty měření koncentrace radonu (OAR)
- Nastavit si upozornění v případě překročení limitu koncentrace. Upozornění může být ve formě SMS, emailu, zadání požadavku do systému pro správu (ServiceDesk), zprávy do MS Teams či další dle dohody a vašich potřeb
- Automaticky spustit ventilaci prostoru pomocí dálkového IoT ovládání vzduchotechniky, rekuperační jednotky či dodatečně instalovaného ventilátoru.
Zařídíme pro vás vše potřebné
1. Návrh
Zjistíme jaké jsou Vaše potřeby, vybereme vhodný senzor a připojení. Stačí nám k tomu společný telefonát, popis budovy (stávající ventilace), případně se přijedeme podívat. Od nás pak dostanete cenovou nabídku.
2. Instalace
Zajistíme vybrané senzory. Na místě je osadíme (provedeme i případné napojení na vzduchotechniku, ventilátor. čirekuperční jednotku). Zřídíme vlastní službu, senzory připojíme do sítě a řešení aktivujeme.
3. Nastavení a zaškolení
Po aktivaci senzorů nastavíme v aplikaci vaše prostředí a následně vše ukážeme. Vysvětlíme jak dále prostředí spravovat a používat. Dostanete přístupové jméno, heslo a webovou adresu s aplikací.
4. Napojení a rozvoj
Pokud bude potřeba, napojíme do systému další senzory – třeba pro měření koncentrace CO2, spotřeby energií, úrovně hluku či osvětlení a další prvky chytré budovy.